Renata Lazdin – Vienas vaikas – 7 intelektai

Leidykla Alma littera 2018m Vilnius 240psl ⭐5/5

Jau verčiant pirmuosius puslapius supratau, jog ši knyga bus mano “2018 Top” sąraše. Šiuo metu vienas iš esminių ir labiausiai mane dominančių temų yra vaiko mokymasis. Manau net pati to nesuprasdama, ieškojau tokios knygos. Ir štai ji jau perskaityta! Labai džiaugiuosi, jog ji atsirado mano rankose. Netgi būčiau norėjusi, jog ji būtų mane pasiekusi anksčiau, na bet yra kaip yra. Juk sakoma viskas atsitinka būtent tuo metu kada reikia. Tad aš neriu į savo vaiko tobulinimą, o visiems tėveliams, kuriems bent kažkiek rūpi vaiko švietimas/edukacija kviečiu nepraleisti šios knygos pro akis.

Kuo ši knyga mane taip sužavėjo?

Renata Lazdin ne tik šios knygos autorė, bet daugiakalbio, humanistinės pedagogikos principais pagrįsto vaikų darželio “Mažųjų valdos” įkūrėja, gvildeno ankstyvojo ugdymo teorijas ir šiuo metu aktyviai dalinasi savo žiniomis su būsimais ir esamais tėveliais (sakydama tėveliais turiu mintyje visus kas bent kiek prisideda prie vaiko laisvalaikio: globėjai, seneliai, auklės ir pan.). Knyga, tai teorinių žinių, bei gausių praktinių patarimų rinkinys, visiems, kurie siekia lavinti vaiko intelektą, o ne palikti šio “darbo” mokytojams.

Autorės teigimu, patys svarbiausi yra šeši pirmieji vaiko gyvenimo metai ir būtent tuomet vaiko protas priima žinias greičiausiai ir su didžiausiu užsidegimu. Tai ką vaikas sužino, išmoksta ir kokių žinių įgyja dar iki mokyklos – sudarys pagrindą paskesniam vaiko supratimui apie pasaulį, jo nuostatas, požiūrį, charakterį. Ir visa tai jam įsisavinti, taip paprasta ir natūralu, kaip išmokti vaikščioti ir kalbėti. Nuo 7-erių metų, po truputėli poreikis, noras ir protinė veikla slopsta, tad mokymasis tampa vis sudėtingesniu procesu. Tad senas įsigalėjęs požiūris, jog vaikas visko išmoks mokykloje yra visiškai klaidingas. Žinoma, jis išmoks. Bet tai jam bus daug sudėtingiau, nei pvz. dviejų, trejų ar ketverių metų mažyliui.

Remiantis šia teorija, autorė išsamiai aptaria ir rekomenduoja kaip geriausiai lavinti mažylius, kaip tėvam net su skirtingais laiko resursais, suteikti geriausią pradžią savo atžaloms. Kodėl vaikui reikalinga fizinė veikla? Kaip supažindinti mažyli su muzika ir kodėl tai svarbu? Kaip mokyti kūdikį matematikos ir skaityti? Net gi kaip protingai įrengti vaiko kambarį, kuris geriausiai atitiktų augančio žmogučio poreikius? Visko tiek daug, kad ir neišvardinsiu, bet taip aiškiai ir paprastai išdėstyta, jog tikiu, kad knygą perskaitysite labai greit ir su dideliu susidomėjimu.

Žinoma, kiekvienas atsirinks, kas jam atrodo svarbiausia ir lengvai galės pritaikyti savo kasdienybėje. 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s