Aušra Kurienė – Kaip užauginti žmogų

Leidykla Alma littera 2017m Vilnius 221psl. 5/5

Perskaičius pavadinimą iš kart peršasi ir atsakymas – būnant žmogumi! Juk vaikai mažos tėvų kopijos, tik su savo charakteriais, pomėgiais, norais ir išskirtinumais. Tad tik būnant žmogumi, gali užauginti tokį pat žmogų. Su tokiomis mintimis ir pradėjau šią knygą.

Aušra Kurienė, ilgametę patirtį turinti psichologė psichoterapeutė, pasakoja su kokiais pagrindiniais sunkumais susiduria tėvai. Pasakojimas prasideda net ne nuo vaikučio gimimo, bet nuo pirmosios minties apie jį. Ką būsimieji tėvai turi žinoti, ką aptarti ir nuspręsti. Gausu praktinių patarimų ir įspėjimų kur tyko “sunkumai”, ko tikėtis atsiradus naujam šeimos nariui ir kam pasirengti. Atrodo, jog tai puikus pradžiamokslis pradedant planuoti kūdikį. 🙂

Autorė paliečia ir tėvo vaidmenį šeimoje, kas kartais atrodo kaip ir savaime suprantama, bet gvildenami pavyzdžiai aiškiai parodo, jog šią sritį mes be reikalo kartais praleidžiame.

Žinoma, smulkiai aiškinamasi visi vaiko augimo kritiniai tarpsniai ir nurodomos gairės kaip tėvam vienoje ar kitoje situacijoje elgtis. Kiek vaikams leisti? Kaip išmokti suprasti savo vaikus ir padėti jiems suprasti save? Kokiomis minutėmis reikia atkreipti dėmesį į mažyli ir ką reiškia vienoks ar kitoks vaiko elgesys?

Taip pat kalbama ir apie turbūt vieną iš aktualiausių temų: Kaip žinoti ar vaikas (tėvai 🙂 ) jau pasiruošęs darželiui ir kaip jam padėti prisitaikyti. Nors gal čia man šiuo metu aktualus klausimas 😀

…vaikas yra vertybė pats savaime. Jeigu imame vertinti akimirką kaip dabarties duotybę, o ne perspektyvą, tada ir žmogus tampa vertingas toks, koks jis yra, o ne koks bus, kai išauginsime.

Kas labai patiko ir nustebino (nes neįsigilinau į knygos aprašymą), jog autorė daug kalba ir apie vyresnius vaikus, t. y. paauglius. Juk tai vienas iš sudėtingiausių tarpsnių žmogaus gyvenime, kuris vieniems (jei pasiseka) praeina lengvai, o kiti išties susiduria su daugybe sunkumų. Iki šiol neteko skaityti literatūros šia tema, tad labai apsidžiaugiau, jog knygos aprėpiamų klausimų spektras toks platus. Kaip padėti paaugliui? Kaip tėvam išlaikyti ryšį su vaiku? Kaip kurti tvirtą tarpusavio pasitikėjimą? Ir dar daug kitų jautrių temų.

Dar vienas aktualus klausimas, tai tėvų skyrybos (komandiruotės ar darbas užsienyje). Turbūt vienas iš skaudžiausių patirčių vaikams, nesvarbu kokio amžiaus jie būtų. Kaip padėti vaikams tai įveikti ir kokių priemonių turėtų imtis suaugusieji. Žinoma čia tokia opi tema, nes skiriasi žmonės retai draugiškai, tad kartu dirbti vaiko labui ne visada pavyksta. Bet manau visiems besiskiriantiems pravartu žvilgtelti ką autorė siūlo tokiu atveju daryti.

Knyga iš ties patiko. Labai lengvai skaitoma, aiškiai ir glaustai dėstomos jautriausios temos  bei kritiškiausi gyvenimo momentai. Matosi, jog autorė puikiai išmano savo sritį. Be to knyga parašyta atsižvelgiant į lietuvių gyvenimo būdą ir kas aktualiausia būtent jiems, tad skaitant viskas atrodo taip sava. Nors  Anglijoje (čia šiuo metu ir gyvenu) yra kitokia švietimo sistema, bet manau, jog daug ką pritaikysiu ir pas save.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s