Eden Project (Cornwall, UK)

Vienas įspūdingiausių projektų Anglijoje ir išskirtinių botanikos sodų. Važiuojant ten reikia mažų mažiausiai skirti visą dieną. Mes deja turėjome vos kelias valandas, tad apėjome vos trečdalį teritorijos. Tad būtinai dar grįšime! O grįžti verčia ir tai, jog bilietų kainos nemažos, o jie galioja visus metus 🙂 Geras būdas priversti lankytojus apsilankyti dar ir dar kartą 🙂

1995m molio karjerai baigia savo egzistavimą, o kaip tik tuo metu Tim Smit ieško vietos savo naujajam projektui, kuris ir atranda vietą šioje duobėje. Projektas įsibėgėja labai lėtai ir tik 2000m pagaliau surandami investuotojai, kurių dėka darbai įgauna pagreitį. Tiesa reikia paminėti, jog šis projektas veikia kaip labdaros organizacija, kas nepalengvino investuotojų pritraukimo.

Beje jau nuo 2000 metų lankytojai galėjo lankyti šį projektą ir stebėti kaip vyksta pats kūrimo procesas, kas sulaukė didžiulio susidomėjimo. Projektui buvo panaudota 83tūkst. tonų žemių, kurios buvo sukurtos Reading’o Universitete iš nederlingos žemės prisotinant jas visomis reikalingomis trąšomis ir mineralais, taip siekiant įrodyti, kad galime atstatyti ir atgaivinti net ir labiausiai nualintas bei nederlingas žemes. Šie metai pasižymi ir tuo, jog buvo atgabentas pirmasis medis įkurdintas Atogrąžų miškų burbule 🙂

Atogrąžų miškų kupolas

Tai pats didžiausias pasaulyje atogrąžų miškas esantis patalpoje, kuriame “gyvena” daugiau nei 1000 skirtingų rūšių augalų. Reikia mažiausiai 2h viskam apžiūrėti (ir tai jei esate be vaikų, kurie mėgsta užsibūti vienoje ar kitoje vietoje ilgėliau 🙂 ). Mes praleidome ten 4val ir manau, jog pamatėme ne viską. Kupolo temperatūra 18-35C tad būtina pasiruošti lengvesnius drabužius, nes viduje tikrų tikriausia vasara 🙂 Tiesa, apie viską pagalvota, tad yra ir persirengimo kabinos, ir drabužių spintelės, tad atvykus nors ir žiemą nereiks prakaituoti po megztiniais. Išėjus iš kupolo patenki į didžiulę restoranų ir pramogų salę, tad taip pat nereikia jaudintis, kad iš vasariško karščio teks išeiti į Anglišką vėsą. Na o dabar keletas foto iš šios pasakos. 😉

Šie “mažuliukai” (foto viršuje) – tai tradiciniai Vakarų Afrikos totemai. Šiuos išdrožė skulptorius El Anatsui iš apdegusių medžių, perdirbtų iš netoliese esančio Falmouto dokų dalies. Kas įdomiausia, jog šie totemai savo egzistavimą pradėjo kaip medžiai būtent iš Vakarų Afrikos.

Šiuos medžiai iš Falmouto dokų buvo pirkti iš vietinės fermos Holifield Farm, kurie gautus pinigus panaudojo labdaringam vaikų mokymo projektui, kuris dirba su socialiai remtinomis grupėmis.

P.S. Apie Eden Project filosofiją (kuri yra nuostabi) papasakosiu pačioje pabaigoje.

Atogrąžų lietus (foto viršuje). Nors iš foto atrodo, jog tai tik keli lašai, bet ten lijo gan smarkiai ir patikėkite kai +35C karščio, tai tie lietaus lašai atrodo kaip nuostabi atgaiva ir patirtis! Mano mažoji beveik visa išsimaudė ir niekaip negalėjom jos iš tos vietos iškrapštyti 🙂

Vienas iš įdomesnių patirčių – pasivaikščiojimas debesimis. Padarė įspūdį ne tik mažiesiems, bet ir suaugusiems 🌿

Pasivaikščiojimas po debesų rūką. Vienas iš įdomesnių patirčių – pasivaikščiojimas debesimis. Padarė įspūdį ne tik mažiesiems, bet ir suaugusiems. Puikus būdas pajusti kaip atogrąžų miškai atspindi saulės šviesą ir padeda vėsinti mūsų planetą.

Čia gausu informacijos ir apie naujausius mokslinius tyrimus, kaip atogrąžų miškai įtakoja klimato kitimą. Rasite ir anglies platformą, kurioje galite ištirti, kaip augantys atogrąžų miškai surenka anglies dioksidą ir kaupia jį kaip kietus anglies junginius medienoje, lapuose, šaknyse ir dirvožemyje.

Ir čia tik keletas įdomybių, kurios lengvai, aiškiai ir kūrybiškai pateiktos, kad suprastų net ir mažiausieji.

Beje čia ne dūmai 😉

Didžiulis krioklys, kurio pradžia pačioje kupolo viršūnėje ir, kuris yra maitinamas atogrąžų lietaus. Šiame sode didelis dėmesys skiriamas vandens saugojimui ir galima rasti daug informacijos apie tai ir kodėl tai yra svarbu.

Autentiškas Pietryčių Azijos (Malaizijos) namas, o šalia ir daržovių sodas, kuriame ištisus metus auga tos vietos valgomi augalai, vaisiai bei daržovės.


Baobabų baras 🙂 Vaikštinėjant nuostabiausiai sodais labai smagu sarti tokį bariuką, kuris beje gali suplakti jums kokteilį ir su alkoholiu 🙂 🙂 🙂

Žinoma paragavom ir baobabų kokteiliukų 😎
Lankėmės orchidėjų namuose.
Na ir truputėlis istorijos apie prieskonius.

Na ir pabaigai, laivelis pilnas prieskonių, kuriuos vaikai gali čiupinėti, uostyti ir žaisti, o tuo pačiu ir sužinoti istoriją bei sekti kelius, kuriais įvairiausi prieskoniai atvyko pas mus. 🙂

Filosofija ir veikla

Be sukurto rojaus žemėje, šis projektas nuostabus ir savo filosofija bei vykdoma veikla, kuri apima tris pagrindines sritis:

  • ekologiją;
  • bendruomenę;
  • švietimą.

Ekologija

Tiek vaikams, tiek ir suaugusiems pilna įvairių žaidimų bei užduočių, kurie ne tik leidžia linksmai praleisti laiką, bet ir suteikia ekologiškų patarimų, kaip kurti ekologiškus užsiėmimus – pradedant ekologiško vairavimo patarimais ir baigiant energijos taupymo bei atliekų mažinimo namuose būdais, kad namai taptų laimingesne, sveikesne ir ekologiškesne vieta gyventi.

Skatina savo lankytojus atkreipti dėmesį į taršos mažinimą pradedant daugkartinių gertuvių naudojimu (vandens galima pasipildyti nemokamai), išbandant meat-free day (dieną be mėsos) kurią siūlo visuose savo restoranuose ir kitais būdais. Be to visiems savo lankytojams atvykstantiems autobusu, o ne mašina yra suteikiama žymi nuolaida.

Bendruomenė

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s