Ulrich Alexander Boschwitz – Keleivis

Leidykla Baltos lankos 2018m Vilnius 245psl 5/5

Kaip aš ilgai laukiau šios knygos! Mes daug žinom apie tai kas nutiko žydams Hitlerio vadovavimo laikotarpiu. Žinom kuo tai baigėsi ir net nukentėjusiųjų skaičius. O man visada knietėjo sužinoti kaip jautėsi ir ką galvojo būtent tuo metu gyvenę žmonės? Kas dėjosi jų galvose? Juk jie nežinojo kaip viskas baigsis, nežinojo ko tikėtis ir tuo labiau kas jų laukia ateityje (jei iš vis galėjo tikėtis tokią turėti)?

Šis kūrinys ir yra būtent tai ko aš laukiau! Ulrich Alexander Boschwitz parašyta 1938m kai visi baisumai tik prasideda. Neįtikėtina patirtis! Neįtikėtina galimybė!

Žydas Otas Zilbermanas, verslininkas bei gerą vardą turintis Vokietijos pilietis, per 1938m neramumus praranda viską – namus, verslą, net ir ne žydų tautybės draugus. Ką daryti žmogui tokioje situacijoje kai neturi net vietos galvai priglausti? Kai esi atskirtas nuo šeimos? Otas renkasi keliauti traukiniais. Bet ar toli nukeliausi kai pinigai baigiasi ir viltis taip pat? Kokių kraštutinumų griebsis žmogus, kad pakeistų esamą savo padėtį?

Skaitant kirba jausmas ir atsiranda tarsi vidinis noras rėkti – “Nepasiduok, tik nepasiduok! Dar ne, dar ne babar!”

Kas keista ir ko nesitikėjau – tai jog knygą bus lengva skaityti. Tekstas taip gražiai sudėliotas, jog užkabina nuo pat pradžių ir per visą knygą atrodo gali “perskristi” vienu prisėdimu. Gal turi įtakos, jog nėra baisumų ar kankinimų, kurie neatsiejami nuo to laikmečio istorijų? Tai istorija ne apie vokiečių ir žydų prasidedančius ir vis didesnį pagreitį įgaunančius nesutarimus. Tai žmogaus vidinė kova ir nesustabdoma kelionė į beprotybę. Kaip lengva sunaikinti žmogų jam net nieko nedarant (fiziškai). Užtenka iš jo atimti viltį ir žmogaus protas pats save uždaro į negailestingus spąstus.

Mums nesuvokiamai skaudi patirtis. O kai pagalvoji, jog tai nutiko tikriems, neišgalvotiems veikėjams ir, kad tai buvo tūkstančių žmonių realybė – tiesiog atima žadą.

Viena iš tų knygų, kurią norisi perskaityti dar kartą ir įsigilinti į visas smulkmenas, kurios galbūt praslydo skaitant pirmąjį kartą.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s