Toni Morrison – Sula

Leidykla Baltos Lankos 2009 m Vilnius 150psl

Knyga, atvėrusi langą į kitokį pasaulį, ne tik jį atvėrusi, bet garsiai išrėkusi tai ką vieni buvo linkę nutylėti, bet visi puikiai suprato kokiame pasaulyje gyvena ir kokiu metu.. aiškiai, be žodžių vyniojimo į gražius popierėlius. Man ši knyga visų pirma apie moteris, apie stiprias (savo noru ir netik). Nors pavadinimas leidžia suprasti, jog pagrindinė herojė bus mergaitė/moteris Sula, bet mano nuomone jis nelabai atitinka turinio, nes knygoje visko pilną tiek, kad rodosi vienu žodžiu net neįmanoma to aprėpti.

1919 – 1965m laikotarpis, į kurį mus nuneša autorės pasakojimas. Laikotarpis kai buvo aiškiai nubrėžtos ribos tarp baltaodžių ir kitokių (kaip autorė įvardina spalvotojų ir negrų ). Iš pažiūros ramus mažas užkampis, kuriame žmonės bando išgyventi dieną iš dienos, tačiau kuriame virte verda aistros, priimamų sprendimų atgarsiai grįžta bumerangu, o nelaimės įvyksta taip paprastai, jog niekas net nesigilina į tai.

Iš kart pagaunantis momentas, jog istoriją kuria moterys, tokios skirtingos, bet savaip stiprios, skirtingai išgyvenančios, bet priimančios lemtingus sprendimus ryžtingai ir nedvejodamos. Jų gyvenimai, jų dukrų ir jų anūkių. Moterys yra varomasis variklis, o vyrai tarsi antrąjį vaidmenį atliekantys veikėjai, kurie egzistuoja tam, kad apsunkintų ir taip nelengvą kasdienybę. Kiekvieni metai paženklinti išskirtinio nutikimo, kuris atsišaukia su ateitimi ir nusidriekia tarsi šleifas dukrų gyvenimuose.

Vos išgyvenu vieną dieną, ateina naktis. Jūs visi kostit, o aš žiūriu, kad jūsų nenuskintų TBC, o jei miegat tyliai aš galvoju, o Viešpatie, jie negyvi ir dedu ranką prie burnos, kad pajusčiau, ar kvėpuojat. Ką čia šneki, kad jūsų nemylėjau, aš dėl jūsų stengiausi būti gyva, ar tu savo kvaila galva, ar kas ten tau tarp ausų yra, gali tą suprasti, karve?

Daug kalbama apie savęs atradimą ir išsilaisvinimą, bei seksą, kuris tarnavo kaip įrankis savo vidiniams norams tenkinti (ne fiziniams). Būnant tamsiaodei įspraustai į begalę rėmų ir suvaržymų, laisvė ir savęs pažinimas buvo vienas iš svarbiausių išsilaisvinimo iš suvaržytų nuostatų troškimas.

Mylėdamasi ji jautė poreikį atrasti, ir atrasdavo naujas žemes.

Pabaigai. Man ši pasakojimas panašėjo ne į tikrą istoriją, o labiau į kažkokią mistišką bei keistą vietą, kuri gal tik pusiau tikra, o pusiau išgalvota tam, kad atskleistum visą kas slegia ir ką norisi pasakyti, bet negali. Pasaka, to ir nepavadinčiau, nes jausmai ir išgyvenimai per daug tikri ir stiprūs. Tačiau tai yra kažkas per vidurį, tarp realybės ir fantazijos.

Puikiai parašytas kūrinys, pataikantis tiksliai ten kur reikia. Autorė tikrai atkreipė mano dėmesį, tad manau ją prisiminsiu ilgiau.

Vertinimas 4/5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s