Dr. Elizabeth Kilbey – Vaikystė tarp ekranų

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 2018m Vilnius 254psl

“Vaikystė tarp ekranų. Kaip skaitmeniniame amžiuje užauginti sveiką ir laimingą vaiką”. Kai vaikai paauga arba gal tiksliau sakyti išauga kūdikystės amžių, tėvams tarsi palengvėja: su vaikais jau galima susikalbėti, jau lengviau suprasti juos ir jiems mus. Bet tuomet iškyla naujas ekranų “burbulas” apsuptas įvairiais mitais, nuomonėmis ir stereotipais. Mūsų šeimoje šis “klausimas” iškilo kai mažajai suėjo 3.5m.

Iki tol sėkmingai išsivertę su minimaliu ekranų naudojimu susidūrėme su tuo, jog dukra vis daugiau jais domisi. Ir va tuomet užplūdo abejonės, tai kaip elgtis? Kiek to laiko leisti? O gal visai drausti? (na šio iš tiesų nesvarstėme, nes puikiai suprantame, kad gyvename tokiame amžiuje). Kiekvienas žmogus su savo nuomone ir savo nuolaidžiavimo lygiu bandė išsakyti savo nuomonę, bet man taip norėjosi nuomonės kvalifikuoto žmogaus, kuris galėtų įvertinti situaciją iš optimaliausios pozicijos.

Tad savaime jaučiau, jog atėjo laikas imti į rankas šią knygą. Dabar. Ir neapsirikau. Radau absoliučiai visus atsakymus į mane dominusius klausimus ir dar daugiau! Nors autorė pagrinde rašo apie latentinį vaikų amžių (4-11m), bet gausu pavyzdžių ir su kitų amžiaus grupių vaikais. Taip pat neapseita ir be gero “spyrio” tėvams (kas man tikrai patiko) 🙂

Tokia išsami ir praktiškais pavyzdžiais praturtinta knyga, kurią “suskaičiau” tikrąja to žodžio prasme vos per dvi dienas. Informatyvi, tiksli ir parašyta tokia paprasta ir žmogiška kalba, jog negalėčiau tikėtis nieko daugiau.

Vienintelis ką galiu pasakyti, tai jog kiekvieni namai, darželiai, mokyklos ir kitos įstaigos skirtos vaikams privalo atsižvelgti į šios autorės rekomendacijas! Svarbu ugdyti vaikų sąmoningumą kas yra ekranai, o ypač kas yra internetinė erdvė. Supažindinti ne tik su tuo kas gero yra visoje toje skaitmeninėje erdvėje, bet ir kokie tyko pavojai. Tai mūsų kaip tėvų pareiga apsaugoti savo vaikus, tai kodėl kartais nepagalvoję leidžiame jiems laisvai “braidyti” po interneto platybes net nepasidomėdami ką jie ten veikai ir su kuo bendrauja.

Pamėginkite padėti vaikui suvokti, kokie galingi gali būti žodžiai.

Esminė knygos mintis – tėvų ir vaikų ryšio tvirtumas. Jei rasime laiko savo vaikams, jie tikrai neieškos prieglobsčio, supratimo ar užuovėjos nuo pasaulio būtent ten kur jų gali tykoti didžiausias pavojus. Tad kurkime ryšį su savo vaikais, puoselėkime jį ir tas baisus “ekranų” burbulas sprogs nepalikdamas didesnių pėdsakų 😉

Įvertinimas 5/5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s