Akvilė Kavaliauskaitė – Kūnai

Leidykla Balto 2020m Vilnius 158psl

Lietuvių autoriai man vis dar yra “kažkas tokio”. Jų knygas visada imu su baime “o kas jeigu nepatiks?” …tarsi juk nesmagu rašyti prastą įvertinimą. Tad su nerimu širdyje, bet tuo pačiu ir didele viltimi nėriau į naujausią Akvilės Kavaliauskaitės knygą “Kūnai”. O čia dar dvigubas “galvos skausmas” – ne tik, kad lietuvių kūrėja, bet ir novelės, kas tenka pripažinti nėra mano Nr 1 žanras. Tad kaip gi man sekėsi susidraugauti su šia knyga?

Iš kart noriu pasidžiaugti, jog man patiko! Patiko istorijos, patiko kas jose suguldyta. Iš pirmo žvilgsnio novelės niekuo neypatingos, BET turi kažką TOKIO. Kažkokia mistika sklindanti tarsi iš nieko, iš paprastumo ir gyvenimiškos rutinos. Nors rodosi, tai visiškai paprastų kasdienybės akimirkų rinkinys, bet jame tarsi plevena neapčiuopiamumo aura. Gal kad kūnai atskiriami nuo sielos ir jausmų? Toks šaltis sklindantis nuo veikėjų. Tarsi galėtum pakeisti juos robotas ir jie atliktų tą pat ką ir herojai. Visi niūrūs, visi pilni tamsos. Rodosi kūnai, be jausmų ir sielos, tai ne tai kas mes esame iš tiesų, tai tik gyvenantys gyvenimus mūsų šešėliai. Tą puikiai atspindi ir citata:

Niekas taip nesužaloja žmogaus, kaip jo paties kūnas.

Beje labai taiklus ir Ryčio Zemkausko panaudotas apibūdinimas “niekoasmeniškas”. Kad ir kaip begalvojau, nesugalvojau taiklesnio įvardinimo.

Vienintelis minusas, jog kai novelės tokios “šaltos”,nepaliečiančios pačio skaitytojo jausmų ir neatsišaukiančios jo paties sieloje, tai joms dažniausiai lemta užsimiršti. Aišku galima sakyti, jog tai dovanoja šansą knygą skaityti antrą, o gal ir trečią kartą visiškai atvira širdimi, kas nėra blogai, bet norėjosi kažkokio išskirtinio momento įsirėžusio į atmintį. Šiuo atveju specialiai luktelėjau su knygos apžvalga kelias savaites, nes norėjau pažiūrėti kiek iš viso teksto pavyks prisiminti. Prisiminiau vos vieną – “Laumžirgis”.

Apibendrinant. Tikrai patiko ir buvo įdomi patirtis prisiliesti prie tokio formato pasakojimų. Dabar intriguoja ką ši autorė jau yra sukūrusi ir ką dar sukurs 🖤 Su malonumu skaitysiu ir kitus jos kūrinius!

P.S. Viršelis tobulai atitinka knygą, o jau apie jo grožį nė nekalbu.

Įvertinimas 4/5


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s