John Steinbeck – Apie peles ir žmones

Leidykla Jotema 2019m Vilnius 128psl

Būna knygų, kurias skaitai ir pasižymi pilnus puslapius minčių, kartais citatų, kartais suguldai ten emocijas. Tačiau būna ir taip, jog lapas gulintis šalia knygos yra visiškai tuščias. Ką užsirašiau prie šios knygos? Vieną citatą ir vieną sakinį.

“Ir visai nesvarbu, koks tas žmogus, svarbu, kad kas būtų šalia.”

Labai liūdna istorija.

Gal todėl ir delsiau rašyti atsiliepimą šiam kūriniui… nes, o ką gali parašyti iš tiekos minčių?? Pripažinkim, nelabai ką 🙂

Šiuo atveju susidūriau su puikiu autoriumi, nuostabiai dėliojančiu sakinius, gražiai rašančiu ir sugebančiu ne tik nustebinti, bet ir paliesti savo laikotarpio “didžiausias žaizdas” – vienatvę, ekonominę krizę, moterų teises, kurių tiesiog beveik nebuvo ir tiek, svajones, draugystę bei patį gyvenimą. Tikrai geras rašytojas, bet deja, ne mano. Jau nuo pradžių neradau ryšio su autoriumi. Net nežinau, kodėl su vienais jis yra, o kiti va taip ir lieka tavęs nepalietę. Gaila, bet nemanau, jog artimiausiu metu skaitysiu ir kitus jo kūrinius. Gal reikia kitokio laiko ar kitos vietos 🙂

O knygutė plona, bet talpina istoriją apie du gyvenimo bendrakeleivius. Vienas apsukrus, protingas ir darbštus, o kitas kaip milžiniškas vaikas – nerangus, nesuvokiantis savo jėgos ir trokštantis tik vieno – švelnaus gyvūnėlio. Du draugai ieškantys darbo tai vienur, tai kitur, bet vis priversti keisti vietą, dėl “didžiojo vaiko”, kuris nuolat pridaro keblumų.

Man labai patiko kaip autorius supina šių dviejų vyrų gyvenimu. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tai vienpusė nauda, tuo pačiu ir vargas, nes rūpintis labai stipriu, bet nelabai protingu vyru, gan sunku. Tačiau kaip autorius atskleidžia kitą pusę, kaip ištraukia kitą šios draugystės pusę – juk būtent tas “peraugęs vaikas” atskleidžia gerąsias bendražygio savybes – atsakomybę, pasiaukojimą, net skatina jį nuolat siekti geresnio gyvenimo ir gražesnės ateities vizijos. Tas “kitoks” žmogus, buvo tas kuris nušvietė viską šviesiomis spalvomis, vertė stengtis ir judėti pirmyn.

Tikrai nuostabi istorija apie draugystę. Aš net būčiau norėjusi jos ilgesnės, tad gaila, jog knyga tokia plona.

Mano vertinimas 4/5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s