Yaa Gyasi – Auksinės šaknys

Leidykla Baltos lankos 2018m Vilnius 346psl

Turbūt reiktų išskirti atskirą grupę, kuri vadintųsi – “Nepalietusios knygos”. Tos, kur perskaitai ir nei pajauti ką nors, nei suvirpina vidų, nei verčia susimąstyti. Jau girdžiu daugybę balsų nesutinkančių su manimi, nes juk ši knyga “nuostabi” (taip daugelis apie ją atsiliepė). Aš neprieštarauju, netgi palinkčioju galvą “Tikrai knyga nuostabi, bet ne man”.

Autorė puiki pasakotoja. Perpasakojusi vienos giminės istorijas nuo XVIIIa pradžios iki šių dienų, aprėpusi net septynių kartų gyvenimus. Tikrai įdomus pasakojimo būdas – tarsi žvilgčioti į visų tų žmonių gyvenimus pro rakto skylutę. Negali įsijausti, nes tai tik žvilgsnis, bet gali atrasti sąsajų su prieš tai pasakota istorija. Kaip minėjau – įdomus pasirinkimas, bet manęs jis nesužavėjo. Aš mėgstu pasigilinti į personažus, į asmenybes, į išgyvenimus. Mielai būčiau rinkusis vieną personažą ir gyvenusi jo gyvenimą. Čia buvo priešingai ir tai akivaizdžiai ne mano skoniui.

Tiesa vienas personažas tikrai sudomina ir buvo gaila, jog jo istorija tokia trumpa. Tai Nesė – vergė, skinanti medvilnę Amerikos pietuose. Jos istorija nors ir trumpa, bet įsiminė ilgam. Visos kitos istorijos taip neįtraukė, kaip šios moters, nes pati veikėja mane sudomino – jos charakteris, būdo bruožai, net ir istorija (kaip ir kodėl ji tapo tokia kokia tapo). Nenoriu plėstis ir pasakoti, bet norėjau ją paminėti kaip išskirtinę asmenybę.

Autorė norėjo šiomis istorijomis mums parodyti, jog mes gyvename, sukamės savo rutinose ir net nesusimąstome kokia mūsų giminės istorija. Ką patyrė mūsų protėviai ir pro protėviai? Kad ir kur beatsidurtume, mus vistiek trauks “namo”, ten kur mūsų šaknys. Beje, originalo kalba išleistos knygos pavadinimas yra “Homegoing”, kas manau daug labiau siejasi su knyga, nei lietuviškas pavadinimas “Auksinės šaknys”. Lietuviškas variantas sufleruoja, jog dėmesį reikia kreipti į pradžią, bet knygos esmė yra “ėjimas namo”, būtent taip kaip ir užkoduota originalo kalboje. Gaila, jog lietuviai jį pakeitė (tarsi pakeitė prasmę:D )

Žinoma, vergovė, rasizmas, kova už laisvę – viskas čia yra. Bet vistiek man atrodo, giminės “kelionė laiku” ir grįžimas namo yra esminė žinutė. Tokia, kad niekas – jokie kankinimai, mirtys, ligos – niekas neatims to jausmo, tos traukos, pradžių pradžios. 🙂

Taigi, kaip ir minėjau, knyga išskirtinė ir autorės pasakojimo stilius unikalus, bet tai ne mano knyga ir kadangi vertinu pagal save, tai šiai knygai skirsiu 3/5.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s