Elif Shafak – Black Milk

Leidykla PENGUIN 2013m 268psl

Nedažnai dalinuosi savo atsiliepimais apie ne lietuvių kalba išleistas knygas, bet čia juk Elif Shafak. Tie kas nežino, tai visiškai mano autorė (jau net neminint, kad turiu visas jos knygas 🙂 ).

“I breathed letters, drank words and lived stories, confident that I could twist and twirl language in a passionate tango.”

Tiesa, ši skiriasi nuo kitų, nes tai ne romanas ir net ne grožinė literatūra. Šįkart tai jos memuarai apie motinystę, dvejones ir svarstymai tarp vaiko ir karjeros, kuriuos manau patiria dauguma moterų (bent man asmeniškai tai buvo labai artima).

O kaip pati autorė apibūdina savo knygą:

“two tours at the same time, one into the Valley of Babies, the other into the Forest of Books.”

Tad visa knyga ir dedikuota tam sudėtingam apsisprendimui: ar motinystė nenužudys jos kaip rašytojos, ar ji sugebės būti gera mama ir tuo pačiu siekti karjeros aukštumų? Patiko, jog autorės ne tik remiasi savo patirtimi, bet analizuoja nemažai kitų įžymių moterų, kurios taip pat turėjo priimti tokį pat pasirinkimą tarp literatūros ir šeimos. Vienos pasišventė rašymui, kitos tikėjo, jog sugebės viską.

“I had accepted one truth about human nature early that I saw others trying to resist in vain: the loneliness was an inseparable part of being human.”

Labiausiai patiko A. Tolstojaus ir jo žmonos istorija; Zelda Sayre Fitzgerals; Sylvia Plath gyvenimo atgarsiai ir ta pati dilema – motinystė ar rašymas? Ji tikėjo, kad gali viską, kad turi “super galių “. Simone de Beauvoir, kuri paliko neįkainojamą palikimą moterims ir daugelis kitų. Visos susidūrė su tuo pačiu vidiniu konfliktu ir visos pasirinko skirtingai.

Visos šios moterys ir jų istorijos knygoje man labiausiai ir patiko. Taip pat pačios Elif atsiminimai. Bet buvo vienas autorės sprendimas, kuris mane labai erzino – tai autorės pasirinkimas atvaizduoti savo pačios charakterio bruožus kaip “mažas moterytes”, kurias ji vadina “fingerwomen”. Mėgavausi knyga ir ypač rašymo stiliumi, bet tos “moterytės” lakstančios aplink mane tiesiog vedė iš kantrybės. 😀

“In the face of disaster and death, our mundane differences evaporate and we were all One, even if for only a few hours.”

Įvertinimas 3.5/5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s