Kati Hiekkapelto – Bejėgiai

Leidykla Sofoklis 2019m Vilnius 318psl 4/5

“Bejėgiai” tai antroji serijos apie Ana Feketę knyga. Pirmoji “Kolibris” man labai patiko, o jos aprašymą galite rasti čia – “Kolibris”.

Pradžioje atrodė, jog šioje knygoje aprašomas nusikaltimas gan paprastas ir net iš kart atskleidžiamas. Kas buvo didžiulė apgaulė, nes ten viskas taip susiję ir supainiota, kad tikrai teko perskaityti knygą iki pabaigos, kad viskas atsiskleistų tikromis spalvomis.

Kaip ir pirmojoje knygoje, autorė neapsiriboja tik detektyvinės linijos narpliojimu, o įtraukia skaitytoją į daugybę kitų svarbių šiuolaikinių problemų, tokių kaip emigracija, rasizmas ir t.t.

Patiko, jog diskusijoje tema apie imigraciją ir pabėgelius nėra laikomasi vienos konkrečios pusės (teigiamos ar neigiamos), o kaip tik problema pateikiama iš abiejų perspektyvų. Tai rodo autorės bandymą žiūrėti objektyviai ir atidžiai įsigilinti į situaciją. Neslepiama, jog vieni pabėgeliai nors tarsi ir įsilieja į visuomenę, bet lieka jos atstumti ir tai įtakoja jų lengvą kritimą į nusikalstamumo liūną. O kita pusė – tai dalis žmonių, kuriems tikrai gresia pavojus jų gimtojoje šalyje, bet taip ir nepavyksta gauti teisės gyventi ramioje valstybėje su galimybe mokytis ir būti gerais žmonėmis.

Autorė paklibina ir priklausomybių “lizdą” – narkomaniją, alkoholizmą.

Žaviuosi autorės rašymo stiliumi – tuo suteikiamu tikrovės pojūčiu, kur veikėjai gyvena, išgyvena ir dirba, o ne stebuklingais metodais spręndžia bylas ar per kelias dienas sugauna net ir gudriausius nusikaltėlius.

Apibendrinant. Be galo patiko, jog tai ne tiesiog eilinis detektyvas, bet ir pasakojimas pilnas aštrių temų, skaudžių išgyvenimų, išdraskytų šeimų – tai žmonių gyvenimai. Autorė tarsi sujungia du žanrus – romaną ir detektyvą.

Mano šeima, – pagalvojo ji, – mano išdraskyta šeima… Kas iš jos liko? Vienišas gyvenimas svetimoje, tolimoje šalyje.