FLORIAN ILLIES – KĄ BŪTINAI NORĖJAU DAR PAPASAKOTI

Leidykla Sofoklis 2019m Vilnius 256psl 5/5

Knyga, kuri mane labai nustebino. Kuom? Nesitikėjau, kad bus TOKIA įdomi. “Susivalgė labai greitai ir dar paprašė pakartojimo (dabar reikės pirmosios dalies 🙂 )”. Bet apie viską nuo pradžių.

Florian Illies – naujas autorius mano padangėje (ech kaip smagu, kai pažintis pavykusi jau nuo pirmosios knygos 🙂 ). Gimė 1971m. Schlitz mieste, Vokietijoje. Rašytojas ir meno istorikas.

Autorių išgarsinę kūriniai:

– Generation Golf (2000) – lietuviško vertimo nėra.

– 1913: Šimtmečio vasara (2012) – lietuviškas vertimas pasirodė 2014m ir išleido leidykla “Sofoklis”

Tiesa, pirmosios 1913 knygos neskaičiau (vis dar), bet turint mintyje, kaip patiko šioji, tikrai griebsiu ir pirmąją.

Apie ką knyga? Apie 1913 metus. Metus prieš karą, metus kai gimė daug nuostabių kūrinių ir iškilo daug įspūdingų asmenybių. Tai faktai, faktai ir dar karta faktai… meno kūriniai, literatūros šedevrai, technikos bei mokslo laimėjimai ir asmenybės. O KOKIOS asmenybės – nuo Picaso, Kafkos, Froido iki Coco Chanel. Daug gyvenimo akimirkų, kurios iš pirmo žvilgsnio kasdieniškos, bet kai prie jų prisiliečia žmogus paliksiantis pėdsaką istorijoje, kiekvienas ir menkiausias akies mirktelėjimas darosi be galo įdomus.

Žinoma, neapseita ir be skambių frazių (kas kūriniui tikrai nepamaišė) 🙂

Maniau dovanoju tau žaislą, bet padovanojau – laisvę.

Istorija papasakota neįprastai. Taip, čia nėra jausmų, emocijų.. Na nesupraskite klaidingai, minimi personažai tikrai gyveno jausmų, streso ir neurozės pasaulyje, bet turiu mintyje, jog autorius nesileidžia į jų gyvenimo peripetijų žaidimus, o laikosi nuošalyje kaip tikras profesionalas ir perteikia skaitytojui viską, ne tik šalto žinovo balsu, bet ir su kažkur šmėžuojančia kandaus sarkazmo gaidele. Tikrai ne vienam veikėjui kliuvo patirti šio savito humoro apraiškų. Viskas trumpai, aiškiai ir su šypsenėle.

Frankfurto Preungesheimo bausmių vykdymo įstaigoje krinta giljotina. Bumbt.

Man labai patiko pasirinktas istorinių faktų dėstymo būdas – kai metai pradedami sausio mėnesiu ir nuosekliai keliaujama diena iš dienos. Perskaičius knygą, galvoja vis sukasi mintys, kad tokiu stiliumi norėčiau paskaityti ir apie daugiau metų. Tikrai įdomus pasirinkimas.

Tiesa, skaitant šį kūrinį susidaro įspūdis, jog 1913 metai iš ties išskirtiniai, nes visko įvyko tiek daug… tarsi viskas būtent ir sukrito į tuos dar sąlyginai ramius metus. Net ir blakstienų tušas sukuriamas tais metais 🙂 Beje norite sužinoti jų atsiradimo istoriją? Teks skaityti knyga 😉

Garvežys, kabantis virš prarajos, – smarkiai besiveržiantis pirmyn ant netvirto pagrindo, siurrealistinis vaizdas – įsikyliavimas tarp saugių bėgių ir tikros mirties, sąlygotos pažanga ir technika tikinčios dabarties – toks yra 1913-ųjų paveikslas.

Čia ne tik istorija, čia pilna meilės, nuotykių, romanų ir laisvo elgesio. Kaip įprasta menininkams – daug meilės abiem lytims, nuogų kūnų, kančios ir dieviškų kūrinių!

O aš dar prieš atsiversdama knygą bijojau, kad tai bus tik sausų faktų kratinys. Oj kaip klydau 🙂

Dar keletas citatų, kurios patraukė mano dėmesį:

O dėl moterų, priešingai, Jackas Londonas vylėsi, jog moterims gavus teisę balsuoti alkoholis bus uždraustas. Hmmm.

Kokie yra vyrų ir moterų ryšiai 1913-aisiais? Atsakymas be užuolankų – sudėtingi. Ir vieni, ir kiti nežino, ko nori.

P.S. Nelabai kas pasikeitė ir šiais laikais 🙂

Menas – 50 žmonių reikalas, iš jų dar 30 nenormalūs.

Pabaigai. Knyga tikrai verta dėmesio ir tikrai įdomi bei šmaikšti.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s