Zeruya Shalev – Skausmas

Leidykla Sofoklis 2019m Vilnius 384psl

Zeruya Shalev ir jos antrasis kūrinys išverstas į lietuvių kalbą. Pirmoji knyga “Meilės gyvenimas” sužavėjo neįprasta istorija ir sugebėjimu pažvelgti į situaciją kitu kampu. Tad šią žinojau būsiant ne ką mažiau įtraukiančią ir tikrai neteko nusivilti!

Beje, ši knyga paremta tikra istorija, kai nuvežusi vaiką į darželį, grįždama namo pati autorė buvo sužeista susisprogdinusio savižudžio. Nuo to atsitikimo ir pradedama kurti “Skausmo” istorija.

Pasirodo, pasaulis kupinas skausmo, ir visas jis plūdo čia…

Ne laiku ir ne vietoje atsidūrusios Irisės gyvenimas pasikeičia kardinaliai, atnešdamas neapsakomą fizinį skausmą, bet autorė pradėjusi pasakojimą nuo tokio sunkaus atsitikimo vedą skaitytoją visai kita kryptimi parodydama, jog fizinis skausmas tėra vienas iš galimų, kuriuos žmogus gali nešti per visą gyvenimą.

Nenoriu atskleisti siužeto, bet paminėsiu, jog pradedant skaityti nei minties neturėjau, jog istorija pakryps tokia netikėta linkme. Autorė taip sklandžiai žaidžia pasakojimo vingiais, kad nesi tikras kur nuves kitas puslapis. Kai jau atrodo pačiumpi tą pagrindinę mintį, autorė pakiša tau dar vieną siūlo galą ir pabaigoje tų iškilusių klausimų yra ne vienas, bet juk gyvenimas ir yra įvairialypis! Juk ir mes negyvename įsitvėrę vieno kampo!

Tuo man knyga ir patiko! Alsuojanti tokiu tikru gyvenimu ir paprastos šeimos kasdienybe – šeimos santykiai (pakylėjimai ir krizės), augantys vaikai, nepasitikėjimo ir neištikimybės prieskoniai. Viskas kas daro gyvenimą tokį, kokį ir mes jį matome. Tarsi paprastas, bet toks įtraukiantis, jog perčiau puslapį po puslapio negalėdama nesižavėti autorės kuriamu pasauliu.

Nejau tai iš tiesų neištikimybė, jeigu jai pačiai tai prilygsta stebuklui?

Istorija pinasi su jausmais, skausmas su meile, viltis su netektimi, netektis su savęs atradimu… atsiduri tokiose kryžkelėse, jog pradeda virpėti giliausi žmogaus vertybių pamatai. Ko atsisakytum, kad sugrįžtu meilė? O jei ji grįžta ar išdrįstum žengti žingsnį ir atsisakyti pačios svajonės? Ar verta užsimerkti prieš dabarties skausmą ir atsiduoti palaimai? O gal ryžtis ir pasilikti dabartyje, tam kad ją ištaisytum?

Mes galvojame, kad švarai palaikyti pakanka kasdien išnešti šiukšlių kibirą, o asmeninei higienai – kasdien palįsti po dušu, bet tikrasis purvas kaupiasi po oda ir neįmanu jo iš ten iškrapštyti, nes net ir išspjovus jį lauk, ką Mikis kaip tik padarė, jis niekur nedingsta, jo tik nuolat gausėja. Ir ji pati jo su kaupu prikaupė, nes kiekvienas žmogus – mažytė šiukšles kaupianti visata.

Istorija pateikia ir tokių pikantiškų užmojų, kad iš vis stebiesi, kaip autorė priėjo prie tokių kraštutinumų, bet tuo pačiu, tokia aštri tiesa priverčia ir save pastatyti į veikėjų vietą bandant sau atsakyti, o kaip gi tu elgtumeisi tokiose situacijose?

Knygą skaičiau su didžiausiu malonumu! Zaruya Shalev tikrai ta rašytoja, kuri moka sudominti, pateikti istoriją ir įtraukti skaitytoją! Abi knygos nors ir labai skirtingos, bet parašytos nuostabiai. Belieka laukti tik daugiau jos knygų 🙂

Įvertinimas 4/5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s