Sally Rooney – Normalūs žmonės

Leidykla Alma littera 2020m Vilnius 238psl

Taip nutiko, jog klausiau podcast’o apie šią knygą ir ten buvo labai daug kalbama apie patį turinį, tad prieš atversdama pirmąjį puslapį truputį nerimavau, jog tai gali sugadinti visą skaitymo malonumą. Perskaičiusi pirmuosius puslapius atsipalaidavau, nes istorija įtraukė ir išduosiu, jog nepaleido iki pabaigos.


Tai gi kas tie normalūs žmonės? Kas žmones daro normaliais? Kokie veiksmai? O gal socialinis statusas? Šį kart pavadinimas tiesiog tobulai tinka knygos esmei! Kas ne taip dažnai ir pasitaiko.

O istorija sukasi apie du jaunus žmones – Konelį ir Marianą. Jo mama dirba valytoja Marianos namuose. Kas jau yra absoliuti ir neginčijama priežastis – nebendrauti. O iš paauglių pozicijos – tai net nesuvokiama. Mariana jau yra mokyklos atstumtoji, ji neturi draugų, bet yra visiškai laisva! Konelis atvirkščiai – pulkas draugų, populiarumas mokykloje – kas jį automatiškai įkalina noro įtikti ir patikti spąstuose. Visiškai skirtingi žmonės, iš skirtingų pasaulių, susitikę mokykloje ir įsimylėję. Negalintys vienas be kito, bet ir nerandantys kelio būti kartu. Tokia tikroviška istorija, be stebuklingų išeičių. Tiesiog tokia gyvenimiška ir nepagrąžinta.

Labai patinka, jog tai nėra tiesiog papasakota istorija, tai išjausta istorija. Du jauni žmonės čia kalba! Kalba apie viską, kalba su savimi, analizuoja jausmus ir sprendžia aktualius bei opius klausimus.

Teko girdėti atsiliepimų, jog čia daug paaugliško sekso (neigiama prasme), bet man jo nei pasirodė per daug, nei jis kažkoks netinkamas. Aš net sakyčiau, tai kad autorė rašo ir apie tokius intymius momentus ne atstumia, o sukuria visiško atvirumo ir tikroviškumo atmosferą. Juk kaip bebūtų seksas yra tema, kuria jauni žmonės domisi, kuri jiems be galo aktuali. O juk autorė ir rašo apie jaunus žmones.

Aš net pasakyčiau, jog viena iš įdomiausių knygų apie jaunų žmonių santykius! Nepaviršutiniška, nesentimentali, gili, išjausta iki mažiausių smulkmenų. Skaičiau, klaidžiojau dviejų vienas kitam neabejingų žmonių santykių labirintais ir mėgavausi puikiu tekstu.

Kai jauni žmonės galvoja, jog jau yra suaugę, bet aplinkybėms pakrypus kitaip nei jie planavo, nesugeba savęs grąžinti ta linkme kuria norėjo. Tai toks subtilus laikas, kai jau galvoji, kad vadovauji savo gyvenimui, bet iš tiesų esi dar per mažai patyręs, kad net patinkančiai merginai sugebėtum tiesiai viską išsakyti. Autorė puikiai pajautė tą ribą ir išlaikė visame kūrinyje.

Dar vienas aptariamas svarbus klausimas – turtingų ir vargšų atskirtis, kuri labai aiškiai nubrėžiama. Ar ji labai svarbi? O gal tai lengvai pakeičiama?

Įtraukiama ir smurto šeimoje tema. Kaip tai veikia paauglius ir kaip jie tai išgyvena. O gal neišgyvena?

Paliesta tikrai daug aktualių šių dienų problemų ir taip taikliai atskleista kūrinio esmė, kad negaliu nesižavėti. Man patiko! Net labai! Manau net įvardinsiu kaip viena šių metų geriausiu. Apie supratimą, subrendimą ir kito žmogaus paleidimą. Jau net nekalbu, kad tai apie pačio savęs paieškas ir kito žmogaus pajautimą. Visiškai mano ir visiškai nereali!

5/5

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s